Bazény, príprava a inštalácia

Naša spoločnosť je pripravená a schopná vám zaistiť prípravu terénu pred inštaláciou bazénu a samotnú inštaláciu. Radi vám pomôžeme aj s výberom riešenia a architektonickým riešením.

Výstavba kvalitného bazénu nie je žiadnou samozrejmosťou. Je nutné si poradiť s mnohými nečakanými rizikami a aspektami, ktoré vyžadujú odbornú spoluprácu.

Spoluprácou s našou firmou rozhodne predídete neskorším “nevítaným” úpravám a opravám, ktoré sa môžu objaviť práve pri neodborným prevedením.

Ku kompletnej výstavbe bazénu patria u nás i finálne terénne úpravy v náväznosti na celkový koncept záhrady.

Skúsenosť

Naši pracovníci majú množstvo skúseností, zvládnu sami skvele rozsahom menšie i komplikovanejšie zákazky. Sú zbehlí v komunikácii s architektom / klientom a dokážu si spoľahlivo poradiť i bez komplexných stavebných výkresov a detailov.

Vedeli ste?

Druhy bazénov

Delí sa do niekoľkých skupín podľa ich technológie výroby. Avšak presne rozčlenenie je ťažké, základným je rozlíšenie len na nadzemné a zapustené bazény.

  • Nafukovacie nadzemné bazény

Ide o krátkodobé riešenie. Nafukovacie bazény sú cenovo najlacnejšie, ale majú najkratšiu životnosť a nie je možné v nich plávať. Ak si zakúpite tento bazén, majte na pamäti, že sa s ním budete musieť časom rozlúčiť. Sú veľmi náchylné na mechanické poškodenie, majú nevýkonné filtráciu a neumožňujú inštaláciu doplnkov (vodné atrakcie). Medzi nafukovacie bazény sa radí aj tzv. Samonosné bazény s nafukovacím horným kruhom.

  • Pevné nadzemné bazény

Tieto bazény sú voľne stojace bazény, ktoré tvoria buď oceľová, murovaná alebo polypropylénová konštrukcie. Táto konštrukcia sa potom vyplní vložkou, opäť je množstvo možných materiálov od nerezu po umelé materiály. Tieto bazény sú v porovnaní s nafukovacími bazénmi kvalitnejšie a odolnejšie. Avšak aj tu treba dávať pozor na mechanické poškodenie. Nadzemné bazény sú problematickejšie na prípadné zastrešenie, ale aj samotným prístupom do vody.

  • Bazény zapustené

Sem spadajú bazény nerezové, vyrobené z homogénnych kopolymérov, ale aj nižšie uvedené betónové bazény. Môžu sa riešiť ako zapustené úplne, ale aj zapustené len čiastočne. Homogénne kopolyméry sú špeciálne vyrábané pre použitie na výrobu bazénov, nádrží, čističiek a pod. Bazény z tohto materiálu sú zárukou životnosti a odolnosti. Laboratórne skúšky uvádzajú až 50-ročnou životnosť. Tvárnosť tohto materiálu umožňuje výrobu rozmanitých bazénových tvarov. Betónový bazén. Jedná sa o železobetónové bazény, ktoré sa vypláští pomocou tzv. Ťažkej fólie alebo keramické sklomozaiky. Vyššie náklady na stavbu vyváža najdlhšiu životnosť z vyššie uvedených typov bazénov.

Tvary bazénov

Tvar bazénov sa odvíja od vybraného druhu bazénov, priestoru a plánovaných doplnkových technológiách (vodné atrakcie, zakrytie hladiny, ...).

Základné tvary bazénov sú:

  • Kruhové bazény

Ide o najčastejší tvar najlacnejších a jednoduchých bazénov (nafukovacích a nadzemných). V kruhovom bazéne dochádza k rovnomernému rozloženiu tlaku vody. Preto sa nadzemné bazény bez vzpier robia práve kruhového tvaru. Nevýhodou je malý priestor na plávanie.

  • Oválne a obdĺžnikové bazény

Tieto tvary sú častejšie pre zapustené typy bazénov. Tieto bazénovej tvary vám ponúkajú väčší priestor pre vodné radovánky. Z hľadiska jednoduchosti stavby pevných bazénov je obdĺžnikový tvar najvhodnejšie, bez bočných výklenkov pre schodisko a pod.

Text prevzatý/inšpirovaný: http://cs.wikipedia.org/wiki/Baz%C3%A9n

 

Tip CISÁR s.r.o.

Pri voľbe tvaru bazénu je nutné vopred určiť všetky doplnky a technológie, ktoré na bazéna chcete mať alebo chcete aj v budúcnosti doplniť (rozšírenie atrakcií o masážne lehátko, výkonnejšie filtráciu, zakrytie hladiny bazéna, podvodná hudba, ...).